Skip to main content
Fotografia produktowaWiedza

Zdjęcia makro – technika

Technika photo-stacking (tutorial z obsługi Helicon Remote i Helicon Focus)

W naszej pracy często wykonujemy zdjęcia, w których przy jednym ujęciu niestety cały przedmiot nie jest w pełni ostry. Dzieje się tak na przykład przy ekstremalnych zbliżeniach makro (np. biżuterii). W takiej sytuacji trudno o uzyskanie pełnej ostrości przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości zdjęcia.  Głębia ostrości jest po prostu tak mała, że większa część przedmiotu jest poza punktem ostrości. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi technika photo stacking, czyli łączenia wielu zdjęć o tej samej ekspozycji, lecz z różnymi punktami ostrości. Zdjęcia łączone są w jedną fotografię, na której przedmiot jest ostry „od początku do końca”.

Poniższe zdjęcia pierścionków wykonane zostały właśnie techniką photo stacking. Każde zdjęcie składa się z ok. 15 ujęć.  Zdjęcia są w wysokiej rozdzielczości, gdyż kadr był ustawiony tak, że przedmiot prawie w całości go wypełniał. W przypadku wykonania jednego ujęcia przy „przyzwoitej” przysłonie f/8 – przykładowo ustawiając ostrość na kamień – sam kamień w całości nie będzie ostry, nie mówiąc o pozostałej części pierścionka. Oczywiście można wykonać taką fotografię z dalszej odległości (pierścionek wypełnia niewielką część kadru) i przy przysłonie f/32, a później wykadrować przedmiot. Wiąże się to jednak z drastycznym spadkiem jakości i rozdzielczości zdjęcia (wydruki wielkoformatowe odpadają).

Fotografia produktowa

Fotografia produktowa biżuterii

Poniższe zdjęcie wykonane zostało również przy pomocy photo stacking’u. Biżuteria wypełniała ciasno kadr, a aparat był ustawiony pod takim kątem, że tylna część naszyjnika była poza linią ostrości. Dzięki połączeniu 10 zdjęć w jedno mamy cały przedmiot super ostry.

Fotografia produktowa Lublin

Fotografia produktowa

Do łączenia zdjęć niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. W naszym przypadku korzystamy z programów Helicon Remote oraz Helicon Focus.

Pierwszy z nich służy do zdalnego sterowania aparatem. Dzięki temu nie mamy styczności z aparatem, a więc nie ma ryzyka poruszenia, co jest warunkiem poprawnego połączenia zdjęć.

Z tego programu zdjęcia są eksportowane do Helicon Focus, który odpowiedzialny jest za połączenie zdjęć w jedną całość (można również eksportować zdjęcia z Adobe Lightroom).

Co istotne Helicon Remote oraz Helicon Focus obsługują format RAW.

Przygotowaliśmy krótki wideo poradnik prezentujący działanie programów Helicon Remote oraz Helicon Focus.

Bohaterem docelowej fotografii są szachy. Poniższe zdjęcia wykonane są ze skrajnymi punktami ostrości (przód i tył szachów).

Fotografia produktowa Lublin Fotografia produktowa Lublin

Docelowe zdjęcie składa się z 9 ujęć, z których każde odpowiedzialne jest za inny punkt ostrości.

Fotografia produktowa Lublin

Fotografia produktowa Lublin

Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym cała „procedura” wykorzystania programów Helicon Remote oraz Helicon Focus, pokazana jest od kuchni.

Film znajduje się pod tym linkiem: https://youtu.be/ftxfsoTtxFw

Inne przykłady zastosowania fotografii makro i techniki photo stacking.

Fotografia produktowa zegarków

Fotografia produktowa Lublin

Fotografia produktowa bransoletek

Fotografia produktowa bransoletek

Fotografia produktowa Lublin

Fotografia produktowa Lublin

Grinus

Author Grinus

Studio Grinus specjalizuje się w cyfrowej fotografii produktowej i reklamowej. Wykonujemy zdjęcia produktowe typu packshot, zdjęcia katalogowe na białym tle, zdjęcia produktowe aranżowane. Realizujemy również sesje zdjęciowe dla restauracji (fotografia kulinarna) oraz zdjęcia dla fabryk i producentów ciężkiego sprzętu (fotografia przemysłowa i fotografia maszyn). Grinus realizuje zdjęcia głównie w mieście Lublin i na terenie województwa lubelskiego. W razie potrzeby dojeżdżamy również do innych miast: Warszawa, Rzeszów, Kraków, Białystok, Katowice, Lublin, Poznań, Wrocław. Mamy również doświadczenie w sesjach zdjęciowych na terenie Unii Europejskiej.

More posts by Grinus

Leave a Reply

Copyright protected